Google Akademik

Yardım

Google Akademik Arama

Yazara göre aramayı nasıl yaparım?

Yazarın adını tırnakların içine yazın: "d knuth". Sonuçların sayısını artırmak için ilk adının tümünü yazmak yerine ilk harflerini kullanın.

Yazara ilişkin çok fazla yazı bulursanız, belirli yazarları aramak için "author:" operatörünü kullanabilirsiniz. Örneğin [author:knuth], [author:"d knuth"] ya da [author:"donald e knuth"] kullanabilirsiniz.

Hala tatmin olmadınız mı? Gelişmiş Arama sayfamızı deneyin. Daha fazla bilgi için Gelişmiş Arama İpuçları’na bakın.

Başlığa göre aramayı nasıl yaparım?

Yazının başlığını tırnak içine alın: "Çin Denizi Hikayesi." Google Scholar yazıyı ve ayrıca ilgili diğer yazıları otomatik olarak bulacaktır.

Özel bir konu hakkında son araştırmayı nasıl bulurum?

Herhangi bir sonuçlar sayfasının sağ tarafındaki "Son makaleler"i tıkladığınızda, sonuçlarınız daha yeni olan araştırmayı hızla bulmanıza yardımcı olmak için yeniden sınıflandırılacaktır. Yeni sıralama yazarın ünü ve derginin önceki makalelerinin yanı sıra her makalenin tam metni ve makaleden ne sıklıkta alıntı yapıldığı gibi etmenleri göz önünde bulundurur.

İlgili Makaleler bağlantısı ne işe yarar?

Tüm Google Analitik arama sonuçları için dizinimizde yer alan ve bu sonuçlarla en yakından ilişkili makaleleri otomatik olarak belirlemeye çalışıyoruz. Sonuçların yanında görünen “İlgili Makaleler” bağlantısını tıklayarak bu makalelerin bir listesini görebilirsiniz. İlgili makaleler listesi öncelikle bu makalelerin orijinal sonuca ne kadar benzediğine göre sıralanır ama aynı zamanda her bir bilimsel yazının alakasını da hesaba katar. İlgili bilimsel yazı ve kitap kümelerinin bulunması yeni başlayanların bir konu hakkında temel bilgiler edinmesi için genellikle harika bir yoldur. Ancak, uzmanların bile uzmanlık alanlarıyla ilgili çalışmalar bulduklarında bazen şaşırdıklarını fark ettik.

Belirli yayınlardaki yazılar için nasıl arama yaparım?

Gelişmiş Arama sayfasında, hem makale hem de yayın adında görünmesi gereken anahtar kelimeleri belirtin. Daha fazla bilgi için Gelişmiş Arama İpuçları’na bakın.

Kategoriye göre aramayı nasıl yaparım?

Gelişmiş Arama sayfasından, yedi geniş araştırma alanında akademik literatürü arayabilirsiniz. Yalnızca arama konusunda ilgilendiğiniz konu alanlarının kutularını işaretleyin.

Genel Sorular

Google Akademik’e neleri ekliyorsunuz?

Google Akademik gözden geçirilmiş yazıları, tezleri, kitapları, özetleri ve geniş araştırma alanlarından gelen diğer tüm akademik literatürü kapsamaktadır. Akademik yayıncılar ile profesyonel derneklerden ve aynı zamanda web’de kullanıma sunulan akademik makalelerden oluşan çok çeşitli çalışmalar bulacaksınız. Ayrıca, Google Akademik bir makalenin birden fazla sürümünü, bunlara büyük olasılıkla birer taslak olarak erişebildiğinizde ekleyebilir.

Araştırmanızı Google Akademik’e nasıl ekleyeceğinize ilişkin daha fazla bilgi edinin.

Yazım neden eklenmiyor?

Her zaman yeni kaynakları eklemek için çalışıyoruz ve muhtemelen dizinimize eklentileri yakında göreceksiniz. Aynı dergi, konferans ya da depodan Google Akademik’i kullanarak diğer makalelerin bulunup bulunamayacağını görmek için kontrol edin. Bulunamıyorsa, lütfen yayıncı ya da akademik dernekten bizimle irtibat kurmasını isteyin, bu sayede içeriklerini ekleyebiliriz.

[alıntı] işaretli sonuçlar nedir ve neden bunları tıklayamıyorum?

Bunlar diğer akademik makalelerin atıf yaptığı ancak, online olarak bulamadığımız makalelerdir. Akademik literatürün büyük bir kısmı hala çevrimdışıdır ve bu yazılara online olarak erişilene kadar, salt alıntı sonuçları araştırmacıların olabildiğince alakalı bilgileri bulmasına yardımcı olabilir.

Ancak yalnızca Prosimian Dialectical Reasoning Dergisinin bir makalesine vaat edici bir alıntı buldum! Makalenin tam bir metnini bir yerde okuyamaz mıyım?

Makaleye kütüphanenizin kaynakları üzerinden erişilebilirsiniz. Kütüphanenizin yazıya erişiminizi sağlayıp sağlayamadığını görmek için Kütüphane Bağlantıları’nın etkinleştirilmiş olduğundan emin olun.

Google Akademik’te bir sonucun tam alıntısını bibliyografi yöneticime nasıl eklerim?

Yalnızca Akademik Tercihleri sayfasını ziyaret edin ve tercih edilen alıntı biçimini "Kaynakça Yöneticisi" bölümünde seçin. Şu anda RefWorks, RefMan, EndNote ve BibTeX’i destekliyoruz. Tercihlerinizi kaydettiğinizde, Google Akademik arama sonuçlarınızda uygun bağlantıyı tıklayarak bir alıntıyı içe aktarabilirsiniz.

Herhangi bir kütüphanenin üyesi değilim. Tam metni çevrimiçi olarak ücretsiz okuyabileceğim başka herhangi bir yol var mı?

Belki. Ön baskılar, ilk taslaklar ve makalenin diğer sürümleri de bir abonelik olmadan online olarak kullanılabilir. Genelde birkaç sürüme birden bağlantı sağlarız ama dikkatli olun: Ön baskılar yayımlanmadan önce büyük bir revizyondan geçebilir ve önemli ölçüde değiştirilmiş bir belgeyi okuyor olabilirsiniz. Bazı durumlarda bir makale hiçbir biçimde ücretsiz edinilemeyebilir.

Makalemin açıklaması yanlış ve I sinirlendim. Bunu nasıl düzeltebilirim?

Üzgünüz, hatanın kasıtlı olmadığına sizin temin ederiz. Bilgilerin farklı alanlardaki makalelerden otomatik olarak çıkarılması zor olabilir, bu nedenle bazen hatalar olabilir. Lütfen makalenizi döndüren bir arama sorgusunu, görünmesi gereken doğru açıklama ile birlikte bize gönderin. Google Akademik’in herkes için daha iyi çalışmasını sağlamak için yapılacak çok iş olduğundan hatayı düzeltmemiz bira zaman alabilir. Gösterdiğiniz sabır ve yardımlarınız için teşekkür ederiz.

Neden bize "Devlerin omuzunda yüksel"şeklinde bir çağrı yöneltiyorsunuz? Siz dev misiniz?

Uzaktan bile ilgisi yok. Bu sözü akademik araştırmaların çoğunlukla başkalarının buldukları üzerine kurulu olduğunu belirtmekte kullanıyoruz. Bu söz Sir Isaac Newton’ın ünlü özdeyişinden alınmıştır: "Daha ilerisini görebildiysem eğer, devlerin omuzları üstünde durduğum içindir".